Obec Streženice
ObecStreženice

IDA Inteligentná domáca asistentka pre seniorov

IDA Inteligentná domáca asistentka pre seniorov 1

IDA je určená pre seniorov žijúcich osamote, osoby s rizikovým ochorením, zdravotne ťažko postihnutých ale taktiež pre pacientov, zostavujúcich sa doma.

Čo je to systém IDA?

Nová bezplatná sociálna služba s názvom IDA je k dispozícii obyvateľom Trenčianskeho samosprávneho kraja. Tento systém starostlivosti na diaľku, je navrhnutý na mieru každému príjmateľovi.

IDA

Ako to funguje?

IDA nepretržite zaznamenáva údaje o pohybe prijímateľa doma aj mimo neho, avšak toto sledovanie sa uskutočňuje bez kamier a mikrofónov, s dôrazom na ochranu súkromia prijímateľa. Systém IDA sa skladá zo senzorov pohybu, riadiacej jednotky, SOS tlačidla a trackera, ktoré spolu umožňujú IDA identifikovať dennú rutinu prijímateľa.

V prípade vzniku rizikovej situácie, ako napríklad neočakávané zhoršenie zdravotného stavu alebo prítomnosť cudzej osoby v domácnosti, systém IDA automaticky pošle upozornenie blízkej osobe, ktorú si prijímateľ sám vyberie. Táto dohliadajúca osoba skontroluje situáciu pomocou následného telefonátu a v prípade potreby zavolá pomoc. Blízkou osobou môže byť príbuzný, sused, známy a podobne.

Pre koho je služba určená?

IDA je vhodná pre obyvateľov Trenčianskeho kraja, konkrétne pre:

• seniorov žijúcich osamote
  • osoby s rizikovým ochorením
  • pacientov, ktorí sa zotavujú doma
  • osoby s ťažkým zdravotným postihnutím

Čo je potrebné pre správne fungovanie systému IDA?

Pre správne fungovanie systému IDA je potrebné mať pripojenie na internet a aktivované dátové a hlasové služby u operátora v minimálnom rozsahu. V prípade, že v domácnosti nie je internetové pripojenie, je možné poskytnúť pomoc pri jeho zavedení v rozsahu potrebnom pre fungovanie systému IDA za zvýhodnených podmienok.

Je služba bezplatná?

Zapožičanie monitorovacej sady IDA, jej inštalácia, nastavenie v domácnosti klienta a prípadné servisné služby sú pre všetkých obyvateľov Trenčianskeho samosprávneho kraja bezplatné.

Aké sú výhody tejto služby?

Služba IDA využíva moderné technológie na to, aby včas varovala vašich blízkych o potenciálnych rizikách. Poskytuje pocit bezpečia a pohody celej rodine. Využívanie služby IDA pomáha znižovať zdravotné, sociálne a bezpečnostné riziká pre seniorov, ľudí so zdravotným postihnutím a osoby s chronickými ochoreniami. Prijímatelia tejto služby nemusia opustiť svoj domov a vyhľadávať zariadenia sociálnych služieb, pretože môžu ostať v pohodlí domova, kde sa cítia istejšie a bezpečnejšie.

Poskytovatelia služby IDA pre okres Púchov

• CSS BYSTRIČAN, Považská Bystrica, (pôsobnosť v celom okrese)
    kontaktná osoba: Mgr. Gabriela Lukáčová,
    tel.: +421 911 881 229,